موسسات زبان باید دوره‌های خود را به‌صورت کامل برگزار کنند


فرزانه شمیرانی در خصوص تخلف برخی مراکز آزاد زبان‌های خارجه گفت: زبان آموزان می‌توانند در صورت وقوع هر گونه تخلف، مراتب را به دفتر نظارت وزارت علوم گزارش کنند.


در روزهای اخیر تخلف برخی موسسات آموزش زبان‌های خارجه گزارش شده که به بهانه بیماری کرونا دوره‌های خود را به صورت نیمه تمام رها کرده و به دنبال برگزاری هر چه سریع‌تر آزمون‌های خود هستند تا بدین وسیله بتوانند ترم جدید را با کمترین هزینه به‌صورت مجازی برگزار کنند. امری که به صورت موقت مجوز آن از سوی وزارت علوم برای موسسات آزاد آموزش زبان‌های خارجه صادر شده است.
فرزانه شمیرانی، مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در این زمینه گفت: وزارت علوم به علت شیوع کرونا به صورت موقت به موسسات آزاد زبان های خارجه مجوز داده تا در این برهه زمانی کلاس‌های خود را به صورت مجازی برگزار کنند.

او افزود: موسسات زبان موظف هستند پس از پایان تعطیلات مربوط به کرونا کلاس‌های خود را به صورت حضوری برگزار کنند.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: این موسسات غالبا خصوصی هستند و از طرف دیگر مشتری آن‌ها نیز خصوصی است و به همین علت اجازه ندارند دوره‌های خود را به صورت نیمه تمام رها کنند.

شمیرانی گفت: این موسسات موظف هستند سایر جلسات دوره را تشکیل بدهند و سپس آزمون‌های پایان ترم خود را برگزار کنند.

شمیرانی با تاکید بر لزوم نظارت جدی بر عملکرد این موسسات اظهار کرد: دفتر نظارت و دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم همواره عملکرد این موسسات را مورد سنجش قرار می‌دهد و به شکایات از این موسسات رسیدگی می‌کند.

او افزود: سریع‌ترین راه ارتباط برای ارسال شکایات ایمیل موجود در سایت وزارت علوم است و هر موسسه‌ای که مرتکب تخلف شده باشد در دوره آتی مجوزی برای آن موسسه صادر نمی‌شود و از فعالیت آن جلوگیری می‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم در رابطه با نحوه مدیریت این موسسات عنوان کرد: پر چالش‌ترین بحث در مسئله مدیریت این موسسات، میزان هزینه‌های دریافتی است که معمولا با توجه به تفاوت آموزش‌ها و کیفیت ارائه خدمات، هزینه دریافتی نیز متفاوت است اما وزارت علوم برای این موسسات سقف تعیین کرده و مجاز به دریافت مبالغ بیشتر نیستند.

فرزانه شمیرانی اظهار کرد: در درگاه وزارت علوم اسامی موسسات مجاز آموزش زبان خارجه اعلام شده و توصیه ما به زبان آموزان این است که صرفا به این موسسات مراجعه کنند و از ثبت نام در مراکز غیرمجاز خودداری کنند.

این مقام مسئول وزارت علوم با اشاره به این که نظارت‌ها صرفا مربوط به دوران شیوع بیماری کرونا نیست، گفت: دفتر نظارت و آموزش عالی غیردولتی حتی بر چینش صندلی‌ها در موسسات زبان نیز نظارت دارد و همواره متد آموزشی آن‌ها و محتویات آموزشی دوره‌ها نیز از سوی مراکز آموزشی را بررسی و به وزارت علوم اعلام می‌کند.